PRC DANCE

2015-2016 Class Schedule

 

Monday

Rising Stars

 

 

Adult Dance

(competition team - audition only)

 

4:30 - 5:30

 

 

5:30-6:30

Gold Studio

 

 

Gold Studio

Melissa Nance

 

 

Melissa Nance

$55/month (includes choreography & technique)

 

 

$30/month

 

 

 

 

Tuesday

Level 1 Combo - Ballet/Tap

(Grades Pre-K/K & 2+ years dance experience)

4:45 - 5:30

Gold Studio

Melissa Nance

$25/month

Level 2 Combo - Ballet/Tap

(Grades 1-2 & 3+ years dance experience)

5:30 - 6:30

Gold Studio

Melissa Nance

$30/month

Level 3 Combo - Ballet/Tap/Jazz

(Grades 3-5 & 5+ years dance experience)

6:30 - 7:30

Gold Studio

Melissa Nance

$30/month

Shining Stars

(competition team - audition only)

7:30 - 8:30

Gold Studio

Melissa Nance

$55/month

(includes choreography & technique)

 

Wednesday

Level 4 Combo

Ballet/Tap/Jazz/Pointe

(Grades 6-8 & 0-2 years pointe experience)

4:30 - 5:45

Gold Studio

Melissa Nance

$35/month

Level 5 Combo

Ballet/Tap/Jazz/Pointe

(Grades 9+ & 2+ years pointe experience)

5:30 - 6:45

Gold Studio

Melissa Nance

$35/month

Advanced Technique

(Competition dancers - instructor approval)

6:45 - 7:45

Gold Studio

Melissa Nance

Included in competition tuition

Shooting Stars

(competition team - audition only)

7:45 - 8:45

Gold Studio

Melissa Nance

$55/month

(includes choreography & technique)

 

Thursday

Jr. Preschool Ballet

(Ages 3-4 & 0 years dance experience)

5:00 - 5:30

Gold Studio

Lauren O’Banion

$20/month

Sr. Preschool Ballet

(Ages 4-5 & 1 year dance experience)

5:30 - 6:00

Gold Studio

Lauren O’Banion

$20/month

Beginning Competition Technique

6:00 - 7:00

Gold Studio

Lauren O’Banion

Included in competition tuition

Grades K-3 Hip Hop

5:30 - 6:15

Silver Studio

Alison Hinman

$25/month

Grades 4-8 Hip Hop

6:15 - 7:15

Silver Studio

Alison Hinman

$30/month

 

Follow Us:   
 
  • Thursday 6/30
    6:00 PM
    Country Mart - Good vs Ducommun Aerostructures - Stangle
    FP
  • Thursday 6/30
    6:00 PM
    1st Out Bail Bonds - Harrington vs Herrman Lumber - Harrison
    RB
  • Thursday 6/30
    6:00 PM
    Rays - Manners vs Angels - Phillips
    Field 4
  • Thursday 6/30
    6:00 PM
    Neighbors Wine & Spirits vs Screw Balls
    KMH
  • Thursday 6/30
    6:00 PM
    Wave Wireless vs SEK Redman
    Field 1
  • Thursday 6/30
    7:00 PM
    Royals- Dixon vs Dodgers - Pontious
    Field 4
  • Thursday 6/30
    7:00 PM
    J & B Lawncare vs Screw Balls
    KMH
  • Thursday 6/30
    7:00 PM
    Alcoballics vs Neighbors Wine & Spirits
    Field 1
  • Thursday 6/30
    7:15 PM
    Grandview Products - Mitchell vs Power Flame - Baughman
    FP
  • Thursday 6/30
    7:15 PM
    Herrman Lumber - Harrison vs Ace Hardware - Morrison
    RB
  • Thursday 6/30
    8:00 PM
    Braves - Brimm vs Red Sox - Norman
    Field 4
  • Thursday 6/30
    8:00 PM
    SEK Redman vs J & B Lawncare
    Field 1
  • Thursday 6/30
    8:00 PM
    Wave Wireless vs Alcoballics
    KMH
  • Wednesday 7/6
    5:30 PM
    4th Place vs 5th Place
    FP
  • Wednesday 7/6
    6:45 PM
    2nd Place vs 3rd Place
    RB
  • Wednesday 7/6
    6:45 PM
    1st Place vs G0 Winner
    FP
  • Wednesday 7/6
    8:00 PM
    G0 Winner vs G0 Winner
    FP