City of Davenport Parks and Recreation
 
DAVENPORT PARKS AND RECREATION

SPORTS AND LEAGUES

British Soccer Camp

Davenport Parks and Recreation is hosting the British Soccer Camp at the Davenport Soccer Complex this summer!

May 30th - June 2nd

July 17th - July 21st

Ages 3 - 16

Includes a FREE soccer ball and camp t-shirt!

FREE soccer jersey when registering 45 days prior to camp!

Visit www.challengersports.com for more information and to register!

PLAYERS: HOW TO REGISTER

Players, click here for a video on how to register as a player on your Team.

LIKE US ON FACEBOOK!

 

Click here to signup for text and email communications - then follow these steps:
  • Click the link above.
  • Type in 1) your Name, 2) email address, 3) cell phone including area code, 4) click the Submit button.
  • Enter the 4 digit activation code that is texted to you.
  • Click the Validate button

Call the weather Hotline at 563-888-3000 for weather updates and closures. On site game rulings are at the officials discretion.

Check out our online catalog to see a listing of other 

Davenport Parks and Recreation programs:

 Click here!

 

 
  • Saturday 1/21
    7:00 AM
    Rascal vs GSC U10 Boys
    River's Edge
  • Saturday 1/21
    7:30 AM
    NSSC Fire vs QC Elite Navy
    River's Edge
  • Saturday 1/21
    8:00 AM
    QC Elite U10 Girls vs EMSSC Storm
    River's Edge
  • Saturday 1/21
    8:30 AM
    St Paul's, Eisenhower & McKinley - Lady Panthers vs Harrison & Truman - Lady Knights
    Wood-West Gym
  • Saturday 1/21
    8:30 AM
    Trinity - Tigers Blue vs Wilson - Falcons Red
    Sudlow-Lg Gym
  • Saturday 1/21
    8:30 AM
    Blue Grass & Buffalo - Wildcats Blue vs Jackson, Hayes & Wilson - Jaguars
    Eisenhower-Gym
  • Saturday 1/21
    8:30 AM
    Wilson - Falcons Red vs McKinley, Hopewell & Washington - McNificats
    Fillmore-Gym
  • Saturday 1/21
    8:30 AM
    North Scott - Lancers vs Adams & Buffalo - All-Stars Green
    Adams-Gym
  • Saturday 1/21
    8:30 AM
    Lancers vs NSSC Nitro
    River's Edge
  • Saturday 1/21
    9:00 AM
    Mid America Premer-Blue vs Lancers 2007
    River's Edge
  • Saturday 1/21
    9:30 AM
    Walcott - Lady Panthers vs JFK & Wilson - Lady Crusaders
    Wood-West Gym
  • Saturday 1/21
    9:30 AM
    Truman, Fillmore & Jefferson - Timberwolves vs JFK - Crusaders
    Sudlow-Lg Gym
  • Saturday 1/21
    9:30 AM
    Harrison & Fillmore - Knights vs North Scott - Lancers
    Eisenhower-Gym
  • Saturday 1/21
    9:30 AM
    Trinity - Tigers vs Jackson & Hayes - Jaguars
    Fillmore-Gym
  • Saturday 1/21
    9:30 AM
    JFK - Crusaders White vs All Saints - Angels
    Adams-Gym
  • Saturday 1/21
    9:30 AM
    Mid American Premier-Red vs BSA Sounders 07
    River's Edge
  • Saturday 1/21
    10:00 AM
    Storm Block vs Mid American Premier-White
    River's Edge
  • Saturday 1/21
    10:30 AM
    Blue Grass - Lady Wildcats vs Adams, All Saints & Jackson - Lady All-Stars
    Wood-West Gym
  • Saturday 1/21
    10:30 AM
    Harrison - Knights vs Wilson & Adams - Falcons White
    Sudlow-Lg Gym
  • Saturday 1/21
    10:30 AM
    JFK - Crusaders vs Eisenhower, Madison & McKinley - Eagles
    Eisenhower-Gym
  • Saturday 1/21
    10:30 AM
    St Paul's - Panthers Blue vs Garfield & Madison - Gators
    Fillmore-Gym
  • Saturday 1/21
    10:30 AM
    St Paul & Trinity - Panther Gold vs Wilson - Falcons White
    Adams-Gym
  • Saturday 1/21
    10:30 AM
    Moline United vs Storm Block
    River's Edge
  • Saturday 1/21
    11:00 AM
    All Saints - Angels vs Eisenhower, Garfield & Lourdes - Eagles
    FH-Court 2
  • Saturday 1/21
    11:00 AM
    St Paul's - Panthers Red vs JFK - Crusaders Green
    FH-Court 1
  • Saturday 1/21
    11:00 AM
    QC United vs Elite
    River's Edge
  • Saturday 1/21
    11:30 AM
    All Saints - Angels vs Trinity, Hayes, Jackson & St Pauls - Tigers Yellow
    Sudlow-Lg Gym
  • Saturday 1/21
    11:30 AM
    All Saints, Jackson, JFK, Trinity - Lady Angels vs Adams, Harrison & Truman - Lady All-Stars
    Wood-West Gym
  • Saturday 1/21
    11:30 AM
    Trinity & St Pauls - Tigers White vs Truman & Adams - Timberwolves
    Eisenhower-Gym
  • Saturday 1/21
    11:30 AM
    Eisenhower - Eagles Blue vs JFK - Crusaders Green
    Fillmore-Gym
  • Saturday 1/21
    11:30 AM
    Adams & Jefferson - All-Stars White vs Blue Grass - Wildcats
    Adams-Gym
  • Saturday 1/21
    11:30 AM
    Rivers Edge Strikers vs QCU Gunners
    River's Edge
  • Saturday 1/21
    12:00 PM
    Wilson - Falcons vs Blue Grass - Wildcats
    FH-Court 2
  • Saturday 1/21
    12:00 PM
    GSC 05 Boys Green vs NS Strikers
    River's Edge
  • Saturday 1/21
    12:30 PM
    Wilson, Blue Grass & Jefferson - Lady Falcons vs Eisenhower, Garfield & McKinley - Lady Eagles
    Wood-West Gym
  • Saturday 1/21
    12:30 PM
    Trinity - Tigers Blue vs All Saints - Angels
    Eisenhower-Gym
  • Saturday 1/21
    12:30 PM
    Harrison - Knights vs Truman, Fillmore & Walcott - Timberwolves
    Fillmore-Gym
  • Saturday 1/21
    12:31 PM
    QC Elite Neon vs GSC 05 Boys White
    River's Edge
  • Saturday 1/21
    1:00 PM
    McKinley, Madison & Washington - McNificats vs JFK - Crusaders White
    FH-Court 2
  • Saturday 1/21
    1:00 PM
    Walcott & Durant - Panthers vs Harrison - Knights Blue
    FH-Court 1
  • Saturday 1/21
    1:02 PM
    RIFC Running Rebels vs MU06BW
    River's Edge
  • Saturday 1/21
    1:30 PM
    Durant - Wildcats vs Blue Grass & Walcott - Wildcats White
    Eisenhower-Gym
  • Saturday 1/21
    1:33 PM
    QC Elite Navy vs QCU Premier
    River's Edge
  • Saturday 1/21
    2:00 PM
    Harrison - Knights Black vs North Scott - Lancers White
    FH-Court 2
  • Saturday 1/21
    2:00 PM
    North Scott - Lancers Red vs Jackson - Jaguars
    FH-Court 1
  • Saturday 1/21
    2:04 PM
    BSA Black 2005 vs QC Elite Silver
    River's Edge
  • Saturday 1/21
    2:35 PM
    Geneseo '06 Girls vs EMSSC Sidekicks
    River's Edge
  • Saturday 1/21
    3:00 PM
    Trinity - Tigers vs St Paul's - Panthers White
    FH-Court 2
  • Saturday 1/21
    3:00 PM
    St Joe's - Eagles vs Truman - Timberwolves
    FH-Court 1
  • Saturday 1/21
    3:06 PM
    Pride U12 Girls vs NSSC Fire
    River's Edge
  • Saturday 1/21
    3:37 PM
    MU06 Maroon vs Scarlet Striker
    River's Edge
  • Saturday 1/21
    4:00 PM
    Blue Grass & Buffalo - Wildcats vs Eisenhower, Garfield, Madison, & McKinley - Eagles
    FH-Court 1
  • Saturday 1/21
    4:00 PM
    North Scott - Lancers vs All Saints - Angels
    FH-Court 2
  • Saturday 1/21
    4:08 PM
    Fusion vs BSA Fusion
    River's Edge
  • Saturday 1/21
    4:39 PM
    GSC U12 Drones vs MU06 White
    River's Edge
  • Saturday 1/21
    5:00 PM
    Bettendorf - Bulldogs vs JFK - Crusaders
    FH-Court 1
  • Saturday 1/21
    5:10 PM
    The Club vs GSC
    River's Edge
  • Saturday 1/21
    5:42 PM
    QCU Panthers vs Orion Sherrard United
    River's Edge
  • Saturday 1/21
    6:14 PM
    BSA Blue vs BSA U13 White
    River's Edge
  • Saturday 1/21
    6:46 PM
    Stingers vs Moline United 03GW
    River's Edge
  • Saturday 1/21
    7:18 PM
    NSSC Wild Dogs vs RIFC Rebels
    River's Edge
  • Saturday 1/21
    7:50 PM
    NSSC Wild Dogs vs FC Legends Black
    River's Edge
  • Saturday 1/21
    8:22 PM
    BSA 03 Royal vs BSA 03 White
    River's Edge
  • Saturday 1/21
    8:54 PM
    MSC 2003 Boys vs BSA Blue
    River's Edge
  • Saturday 1/21
    9:26 PM
    QC Arsenal vs Moline United 02 Boys
    River's Edge