• Thursday 10/19
    5:15 PM
    Manchester City vs Aston Villa
    Happy Trails  
  • Thursday 10/19
    5:15 PM
    Seattle Sounder vs DC United
    Struckman Basin  
  • Thursday 10/19
    5:15 PM
    Lazio (B#1) vs Bloomingdale 1
    AO #1  
  • Thursday 10/19
    6:30 PM
    Balls Deep vs Woodsmen
    Koehler B  
  • Thursday 10/19
    6:30 PM
    Legends vs Has Beens
    Koehler C  
  • Thursday 10/19
    6:30 PM
    Hurricanes (E#5) vs Sith FC (HE#1)
    ESC #7  
  • Thursday 10/19
    7:30 PM
    Thunder From Down Under vs The 42ers
    Koehler A  
  • Thursday 10/19
    7:30 PM
    Allied vs Inglorious Batters
    Koehler B  
  • Thursday 10/19
    7:30 PM
    Hammer Strength vs G0 Winner
    Koehler C  
  • Thursday 10/19
    8:00 PM
    Barcelona (E#1) vs Alabama (B#1)
    ESC #7  
  • Thursday 10/19
    8:30 PM
    Twisted Misters vs G0 Winner
    Koehler A  
  • Thursday 10/19
    8:30 PM
    Ball Busters vs G0 Winner
    Koehler B  
  • Thursday 10/19
    8:30 PM
    Old Balls vs G0 Winner
    Koehler C  
  • Thursday 10/19
    9:30 PM
    G0 Winner vs G0 Winner
    Koehler B  
  • Thursday 10/19
    9:30 PM
    G0 Winner vs G0 Winner
    Koehler C  
  • Saturday 10/21
    9:00 AM
    Germany vs Netherlands
    Hilltop Park #1  
  • Saturday 10/21
    9:00 AM
    Newcastle United vs Manchester City
    Struckman Basin  
  • Saturday 10/21
    9:00 AM
    Barcelona (E#2) vs Baylor (B#1)
    ESC #1  
  • Saturday 10/21
    9:00 AM
    Bayern Munich (B#1) vs Hanover 96 (B#3)
    AO #3  
  • Saturday 10/21
    9:00 AM
    Academy FC (SW#2) vs Bears (E#4)
    Canton North  
  • Saturday 10/21
    9:00 AM
    Genoa (B#2) vs Carol Stream 1
    AO #1  
  • Saturday 10/21
    9:00 AM
    Killer Bees (E#2) vs Bloomingdale 1
    ESC #2  
  • Saturday 10/21
    9:00 AM
    Sevilla FC (B#4) vs Wildcats (SW#3)
    NR East  
  • Saturday 10/21
    9:00 AM
    CS-Sullivan (CS#1) vs Kentucky Wildcats (SW #1)
    BCC Ct. #1  
  • Saturday 10/21
    9:30 AM
    Carol Stream 4 vs Panthers (SW#5)
    Hampe Pk North  
  • Saturday 10/21
    10:00 AM
    Argentina vs Brazil
    Hilltop Park #1  
  • Saturday 10/21
    10:00 AM
    Jaguars (SW#3) vs Inter Milan (B#3)
    Canton  
  • Saturday 10/21
    10:00 AM
    Hanover Park vs Carol Stream 1
    Ahlstrand  
  • Saturday 10/21
    10:00 AM
    Bulldogs (SW#2) vs Barcelona (B#3)
    Hoosier  
  • Saturday 10/21
    10:00 AM
    Florida State (B#1) vs Duke Blue Devils (SW#2)
    BCC Ct. #1  
  • Saturday 10/21
    10:15 AM
    Manchester United vs Chelsea
    Struckman Basin  
  • Saturday 10/21
    10:15 AM
    Lazio (B#1) vs Tigers (SW#1)
    AO #1  
  • Saturday 10/21
    10:15 AM
    Spartans (E#1) vs Real Madrid (B#1)
    ESC #2  
  • Saturday 10/21
    10:30 AM
    Hamburg (B#2) vs Tigers FC (E#1)
    AO #3  
  • Saturday 10/21
    10:30 AM
    Hurricanes (E#5) vs United FC (SW#1)
    ESC #1  
  • Saturday 10/21
    10:30 AM
    Game of Throw-ins (HE#2) vs Carol Stream 2
    Cannon Cross W  
  • Saturday 10/21
    10:45 AM
    Carol Stream 3 vs Hanover Park 2
    Hampe Pk North  
  • Saturday 10/21
    11:00 AM
    Marquette (B#2) vs The Sting (E#1)
    Humbracht Park  
  • Saturday 10/21
    11:00 AM
    Oregon Ducks (B#2) vs CS-Lomax (CS#2)
    BCC Ct. #1  
  • Saturday 10/21
    11:30 AM
    Norwich City vs Everton
    Struckman Basin  
  • Saturday 10/21
    11:30 AM
    Raptors (E#3) vs Bloomingdale
    ESC #2  
  • Saturday 10/21
    11:30 AM
    Sampdoria (B#5) vs Hanover Park 1
    AO #1  
  • Saturday 10/21
    11:30 AM
    Cougars (SW#2) vs Bloomingdale 2
    Canton  
  • Saturday 10/21
    11:30 AM
    Wolverines (SW#1) vs Athletico Madrid (B#2)
    Hoosier  
  • Saturday 10/21
    12:00 PM
    DC United vs Montreal Impact
    Happy Trails  
  • Saturday 10/21
    12:00 PM
    Blazers (E#1) vs Michigan State (B#3)
    ESC #4N  
  • Saturday 10/21
    12:00 PM
    Bloomingdale #2 vs Stanford (B#2)
    Springfield #6  
  • Saturday 10/21
    12:00 PM
    HEGT (HE#1) vs Illinois State (B#1)
    Cannon Cross W  
  • Saturday 10/21
    12:00 PM
    Bloomingdale vs Pink Panthers (E#3)
    Springfield #1  
  • Saturday 10/21
    12:00 PM
    Carol Stream 3 vs Cougars (E#5)
    Red Hawk #2  
  • Saturday 10/21
    12:15 PM
    Northern Illinois Huskies (SW#2) vs WA Huskies (B#1)
    BCC Ct. #1  
  • Saturday 10/21
    12:45 PM
    Leicester City vs Watford
    Struckman Basin  
  • Saturday 10/21
    12:45 PM
    Roma (B#4) vs Sabres (SW#4)
    AO #1  
  • Saturday 10/21
    12:45 PM
    Thunder (E#7) vs Jedi FC (HE #1)
    ESC #2  
  • Saturday 10/21
    1:00 PM
    North Carolina (B#1) vs Bloomingdale #1
    AO #2  
  • Saturday 10/21
    1:00 PM
    Seton Hall (B#2) vs Alabama (B#1)
    AO #9  
  • Saturday 10/21
    1:15 PM
    Chicago Fire vs Orlando City
    Happy Trails  
  • Saturday 10/21
    1:15 PM
    CS-Pawelkiewicz (CS#2) vs KS Jayhawks (B#2)
    BCC Ct. #1  
  • Saturday 10/21
    1:30 PM
    Sith FC (HE#1) vs Vipers (E#2)
    Canterbury  
  • Saturday 10/21
    1:30 PM
    Bloomingdale 1 vs Carol Stream 2
    Springfield #6  
  • Saturday 10/21
    1:30 PM
    Bloomingdale 2 vs Eagles (E#3)
    Springfield #8  
  • Saturday 10/21
    2:00 PM
    Stingrays (E#6) vs Wookies (E#4)
    ESC #2  
  • Saturday 10/21
    2:15 PM
    Carol Stream-Blackstone (CS#1) vs Illinois State (B#3)
    BCC Ct. #1  
  • Saturday 10/21
    2:30 PM
    Seattle Sounder vs Columbus Crew
    Happy Trails  
  • Saturday 10/21
    3:15 PM
    Pumas (E#1) vs Force (E#2)
    ESC #2  
  • Saturday 10/21
    3:15 PM
    Northwestern Wildcats (SW#1) vs North Carolina Tar Heels (SW#3)
    BCC Ct. #1  
  • Monday 10/23
    5:00 PM
    Columbus Crew vs Orlando City
    Happy Trails  
  • Monday 10/23
    5:15 PM
    North Carolina (B#1) vs Michigan State (B#3)
    AO #2  
  • Monday 10/23
    6:30 PM
    Real Madrid (B#1) vs Carol Stream 1
    AO #8  
    

Calendar

Schedules

  • Fall '17
      • GIRLS FALL VOLLEYBALL
  • Sep '17
      • Fall Soccer 2017
  • Aug '17
      • Co-Ed 14" Fall Softball
      • Men's 12" Fall Softball

Home Pages

Free Agents

GIRLS FALL VOLLEYBALL

Girls Volleyball Schedules are now posted. Click the game schedule tab to view them.

 

Tuesday, October 10, 2017 8:52 AM

Hope everyone enjoys the rest of the season. Please remember to dress for the colder weather. 

YOUTH BASKETBALL

Travel basketball dates and times:

Boys: September 11th and 13th 

4th, 5th, 6th grade from 6-7:30pm at BCC

7th & 8th grade from 7:30-9pm at BCC

Girls: September 12th and 14th 

5th & 6th grade from 6-7:30pm at BCC

7th & 8th grade from 7:30-9pm at BCC

*Coaches needed for 4th grade boys and 7th grade girls team 

 

Tuesday, August 29, 2017 4:14 PM

FALL SOCCER FIELD UPDATES

All soccer fields are open today. Please be sure to avoid any wet or soft spots.

 

If the weather changes, refer to "guidelines for field cancellations"

 

Please click the link below for field cancellation and severe weather procedures:

 

Guidelines for Field Cancellations

 

RESTING FIELDS (No Practices):  Nature Ridge West

 

NO SOCCER PRACTICES on the following fields:  AO #8 & #9 (game fields only)

 

GAME FIELDS:

Kindergarten - Hilltop, 1st Grade - Struckman Basin, 2nd Grade - Happy Trails, 3rd/4th Girls - AO #2, 5th/6th Girls - Lower Schrader, 7th/8th Girls - Humbracht, 3rd/4th Boys - AO #1, 5th/6th Boys - Nature Ridge East, 7th/8th Boys - AO #3.

  

 

Tuesday, October 17, 2017 1:33 PM

Football Field Updates

AO7 is currently open for practice.

Thursday, October 12, 2017 2:40 PM

SOFTBALL/BASEBALL FIELD UPDATES

All softball/baseball fields are open with the exception of Apple Orchard #5. AO5 will be closed due to saturated field conditions. 

Apple Orchard #1 and Apple Orchard #2 are closed for the fall season. 

Please click the link below for field cancellation and severe weather procedures:

Guidelines for Field Cancellations

Monday, October 16, 2017 1:21 PM

    Check out our new Youth Sports Facebook page.  Stay up to date on registration deadlines, important dates, special events, field closures and more for our soccer, basketball, softball and volleyball leagues.