Boys Basketball 2017-18
8th Grade

select
PlaceTeamWLTGBGPPCTStreakCoach
1Miller Mustangs710--80.875Lost 1 
2Lawson Lightning710--80.875Won 3 
3Cupertino Bears620180.750Won 3 
4Egan Vikings530280.625Lost 1 
5Hyde Lions4302.570.571Won 4 
6Kennedy Cougars3403.570.429Lost 1 
7Graham Bear3403.570.429Lost 2 
8Blach Falcons260580.250Won 1 
9Sunnyvale Spartans170680.125Lost 5 
10Columbia Bulldogs0706.570.000Lost 7 
GB = Games Back, GP = Games Played, PCT = Winning Percentage.

Schedule

DateTimeHomeAwayLocation

Week 1

Tue 8/29 3:45 PM
Blach Falcons
27
Graham Bear
37
Blach Gym
Tue 8/29 3:45 PM
Hyde Lions
31
Miller Mustangs
41
Hyde Gym
Tue 8/29 3:45 PM
Kennedy Cougars
31
Cupertino Bears
73
Kennedy Gym
Tue 8/29 3:45 PM
Lawson Lightning
68
Columbia Bulldogs
21
Lawson Gym
Tue 8/29 3:45 PM
Sunnyvale Spartans
29
Egan Vikings
39
Sunnyvale Gym
Thu 8/31 3:45 PM
Blach Falcons
44
Columbia Bulldogs
20
Blach Gym
Thu 8/31 3:45 PM
Egan Vikings
23
Miller Mustangs
49
Egan Gym
Thu 8/31 3:45 PM
Kennedy Cougars
53
Hyde Lions
45
Kennedy Gym
Thu 8/31 3:45 PM
Lawson Lightning
44
Cupertino Bears
41
Lawson Gym
Thu 8/31 3:45 PM
Sunnyvale Spartans
27
Graham Bear
41
Sunnyvale Gym

Week 2

Tue 9/5 3:45 PM
Cupertino Bears
57
Blach Falcons
38
CMS New Gym
Tue 9/5 3:45 PM
Columbia Bulldogs
29
Sunnyvale Spartans
44
Columbia Gym
Tue 9/5 3:45 PM
Graham Bear
39
Egan Vikings
42
Graham Gym
Tue 9/5 3:45 PM
Hyde Lions
41
Lawson Lightning
46
Hyde Gym
Tue 9/5 3:45 PM
Miller Mustangs
56
Kennedy Cougars
32
Miller Gym
Thu 9/7 3:45 PM
Blach Falcons
44
Hyde Lions
49
Blach Gym
Thu 9/7 3:45 PM
Egan Vikings
47
Columbia Bulldogs
26
Egan Gym
Thu 9/7 3:45 PM
Graham Bear
19
Miller Mustangs
42
Graham Gym
Thu 9/7 3:45 PM
Kennedy Cougars
35
Lawson Lightning
57
Kennedy Gym
Thu 9/7 3:45 PM
Sunnyvale Spartans
39
Cupertino Bears
59
Sunnyvale Gym

Week 3

Tue 9/12 3:45 PM
Blach Falcons
37
Kennedy Cougars
41
Blach Gym
Tue 9/12 3:45 PM
Columbia Bulldogs
27
Graham Bear
33
Columbia Gym
Tue 9/12 3:45 PM
Egan Vikings
53
Cupertino Bears
51
Egan Gym
Tue 9/12 3:45 PM
Hyde Lions
74
Sunnyvale Spartans
34
Hyde Gym
Tue 9/12 3:45 PM
Miller Mustangs
46
Lawson Lightning
38
Miller Gym
Thu 9/14 3:45 PM
Cupertino Bears
32
Graham Bear
30
CMS New Gym
Thu 9/14 3:45 PM
Columbia Bulldogs
16
Miller Mustangs
40
Columbia Gym
Thu 9/14 3:45 PM
Egan Vikings
56
Hyde Lions
78
Egan Gym
Thu 9/14 3:45 PM
Lawson Lightning
40
Blach Falcons
35
Lawson Gym
Thu 9/14 3:45 PM
Sunnyvale Spartans
47
Kennedy Cougars
55
Sunnyvale Gym

Week 4

Tue 9/19 3:45 PM
Columbia Bulldogs
21
Cupertino Bears
52
Columbia Gym
Tue 9/19 3:45 PM
Graham Bear
46
Hyde Lions
67
Graham Gym
Tue 9/19 3:45 PM
Kennedy Cougars
41
Egan Vikings
49
Kennedy Gym
Tue 9/19 3:45 PM
Lawson Lightning
72
Sunnyvale Spartans
45
Lawson Gym
Tue 9/19 3:45 PM
Miller Mustangs
44
Blach Falcons
32
Miller Gym
Thu 9/21 3:45 PM
Cupertino Bears
36
Miller Mustangs
32
CMS New Gym
Thu 9/21 3:45 PM
Egan Vikings
36
Lawson Lightning
52
Egan Gym
Thu 9/21 3:45 PM
Graham Bear
Kennedy Cougars
Graham Gym
Thu 9/21 3:45 PM
Hyde Lions
Columbia Bulldogs
Hyde Gym
Thu 9/21 3:45 PM
Sunnyvale Spartans
30
Blach Falcons
40
Sunnyvale Gym

Week 5

Tue 9/26 3:45 PM
Blach Falcons
Egan Vikings
Blach Gym
Tue 9/26 3:45 PM
Cupertino Bears
Hyde Lions
CMS New Gym
Tue 9/26 3:45 PM
Columbia Bulldogs
Kennedy Cougars
Columbia Gym
Tue 9/26 3:45 PM
Lawson Lightning
Graham Bear
Lawson Gym
Tue 9/26 3:45 PM
Miller Mustangs
Sunnyvale Spartans
Miller Gym

Playoff Schedule

DateTimeGameHomeAwayLocation

Playoff Round 1

Mon 10/2 3:45 PM G1
4th Place
5th Place
TBD Gym 1
Mon 10/2 3:45 PM G2
3rd Place
6th Place
TBD Gym 2

Playoff Round 2

Tue 10/3 3:45 PM G3
1st Place
G1 Winner
TBD Gym 1
Tue 10/3 3:45 PM G4
2nd Place
G2 Winner
TBD Gym 2

Playoff Round 3 - Championship Round

Thu 10/5 3:45 PM G5
G3 Winner
G4 Winner
TBD Gym 2

Playoff Brackets

 1st Place
G3
 Tue 10/3/2017
 3:45 PM
 TBD Gym 1
 G1 Winner
 4th Place
G1
 Mon 10/2/2017
 3:45 PM
 TBD Gym 1
 5th Place
 G3 Winner
G5
 Thu 10/5/2017
 3:45 PM
 TBD Gym 2
 G4 Winner
 
 2nd Place
G4
 Tue 10/3/2017
 3:45 PM
 TBD Gym 2
 G2 Winner
 3rd Place
G2
 Mon 10/2/2017
 3:45 PM
 TBD Gym 2
 6th Place
PlaceTeamWLTGBGPPCTStreakCoach
1Miller Mustangs710--80.875Lost 1 
2Lawson Lightning710--80.875Won 3 
3Cupertino Bears620180.750Won 3 
4Egan Vikings530280.625Lost 1 
5Hyde Lions4302.570.571Won 4 
6Kennedy Cougars3403.570.429Lost 1 
7Graham Bear3403.570.429Lost 2 
8Blach Falcons260580.250Won 1 
9Sunnyvale Spartans170680.125Lost 5 
10Columbia Bulldogs0706.570.000Lost 7 
GB = Games Back, GP = Games Played, PCT = Winning Percentage.
Schedule
DateTimeGame

Week 1

Tue 8/29 3:45 PM Blach Falcons  27
Graham Bear  37
Blach Gym
Tue 8/29 3:45 PM Hyde Lions  31
Miller Mustangs  41
Hyde Gym
Tue 8/29 3:45 PM Kennedy Cougars  31
Cupertino Bears  73
Kennedy Gym
Tue 8/29 3:45 PM Lawson Lightning  68
Columbia Bulldogs  21
Lawson Gym
Tue 8/29 3:45 PM Sunnyvale Spartans  29
Egan Vikings  39
Sunnyvale Gym
Thu 8/31 3:45 PM Blach Falcons  44
Columbia Bulldogs  20
Blach Gym
Thu 8/31 3:45 PM Egan Vikings  23
Miller Mustangs  49
Egan Gym
Thu 8/31 3:45 PM Kennedy Cougars  53
Hyde Lions  45
Kennedy Gym
Thu 8/31 3:45 PM Lawson Lightning  44
Cupertino Bears  41
Lawson Gym
Thu 8/31 3:45 PM Sunnyvale Spartans  27
Graham Bear  41
Sunnyvale Gym

Week 2

Tue 9/5 3:45 PM Cupertino Bears  57
Blach Falcons  38
CMS New Gym
Tue 9/5 3:45 PM Columbia Bulldogs  29
Sunnyvale Spartans  44
Columbia Gym
Tue 9/5 3:45 PM Graham Bear  39
Egan Vikings  42
Graham Gym
Tue 9/5 3:45 PM Hyde Lions  41
Lawson Lightning  46
Hyde Gym
Tue 9/5 3:45 PM Miller Mustangs  56
Kennedy Cougars  32
Miller Gym
Thu 9/7 3:45 PM Blach Falcons  44
Hyde Lions  49
Blach Gym
Thu 9/7 3:45 PM Egan Vikings  47
Columbia Bulldogs  26
Egan Gym
Thu 9/7 3:45 PM Graham Bear  19
Miller Mustangs  42
Graham Gym
Thu 9/7 3:45 PM Kennedy Cougars  35
Lawson Lightning  57
Kennedy Gym
Thu 9/7 3:45 PM Sunnyvale Spartans  39
Cupertino Bears  59
Sunnyvale Gym

Week 3

Tue 9/12 3:45 PM Blach Falcons  37
Kennedy Cougars  41
Blach Gym
Tue 9/12 3:45 PM Columbia Bulldogs  27
Graham Bear  33
Columbia Gym
Tue 9/12 3:45 PM Egan Vikings  53
Cupertino Bears  51
Egan Gym
Tue 9/12 3:45 PM Hyde Lions  74
Sunnyvale Spartans  34
Hyde Gym
Tue 9/12 3:45 PM Miller Mustangs  46
Lawson Lightning  38
Miller Gym
Thu 9/14 3:45 PM Cupertino Bears  32
Graham Bear  30
CMS New Gym
Thu 9/14 3:45 PM Columbia Bulldogs  16
Miller Mustangs  40
Columbia Gym
Thu 9/14 3:45 PM Egan Vikings  56
Hyde Lions  78
Egan Gym
Thu 9/14 3:45 PM Lawson Lightning  40
Blach Falcons  35
Lawson Gym
Thu 9/14 3:45 PM Sunnyvale Spartans  47
Kennedy Cougars  55
Sunnyvale Gym

Week 4

Tue 9/19 3:45 PM Columbia Bulldogs  21
Cupertino Bears  52
Columbia Gym
Tue 9/19 3:45 PM Graham Bear  46
Hyde Lions  67
Graham Gym
Tue 9/19 3:45 PM Kennedy Cougars  41
Egan Vikings  49
Kennedy Gym
Tue 9/19 3:45 PM Lawson Lightning  72
Sunnyvale Spartans  45
Lawson Gym
Tue 9/19 3:45 PM Miller Mustangs  44
Blach Falcons  32
Miller Gym
Thu 9/21 3:45 PM Cupertino Bears  36
Miller Mustangs  32
CMS New Gym
Thu 9/21 3:45 PM Egan Vikings  36
Lawson Lightning  52
Egan Gym
Thu 9/21 3:45 PM Graham Bear 
Kennedy Cougars 
Graham Gym
Thu 9/21 3:45 PM Hyde Lions 
Columbia Bulldogs 
Hyde Gym
Thu 9/21 3:45 PM Sunnyvale Spartans  30
Blach Falcons  40
Sunnyvale Gym

Week 5

Tue 9/26 3:45 PM Blach Falcons 
Egan Vikings 
Blach Gym
Tue 9/26 3:45 PM Cupertino Bears 
Hyde Lions 
CMS New Gym
Tue 9/26 3:45 PM Columbia Bulldogs 
Kennedy Cougars 
Columbia Gym
Tue 9/26 3:45 PM Lawson Lightning 
Graham Bear 
Lawson Gym
Tue 9/26 3:45 PM Miller Mustangs 
Sunnyvale Spartans 
Miller Gym
Playoff Schedule
See Brackets
DateTimeGame

Playoff Round 1

Mon 10/2 3:45 PM R1-G1
4th Place 
5th Place 
TBD Gym 1
Mon 10/2 3:45 PM R1-G2
3rd Place 
6th Place 
TBD Gym 2

Playoff Round 2

Tue 10/3 3:45 PM R2-G1
1st Place 
G1 Winner 
TBD Gym 1
Tue 10/3 3:45 PM R2-G2
2nd Place 
G2 Winner 
TBD Gym 2

Playoff Round 3 - Championship Round

Thu 10/5 3:45 PM R3-G1
G3 Winner 
G4 Winner 
TBD Gym 2
Schedule Revision Date: Thu, Aug 17, 2017 6:46 PM
Playoff Schedule Revision Date: Thu, May 25, 2017 1:26 PM

tmsdln.com/m738