Carrollton Athletics

Rosemeade Rec Center | 1330 E Rosemeade Pkwy, Carrollton, 75007 | Monday - Friday 8:00am - 5:00pm | 972-466-9833 | athletics@cityofcarrollton.com

Registration is currently open for the Spring adult flag football league.  The deadline to register is Friday, February 3.  The registration is $370 per team and that includes 8 scheduled games.  Games start February 16.

Adult Softball

Registration is currently open for the Spring double header and single game league(s).  Team registration is $405 per team and that includes 10 scheduled games, plus an end of season playoffs for top finishes.  

The deadline to register for both leagues is Friday, January 27  Click on the link below for more information.  League plays starts the week of February 12.

 

Adult Softball 

Youth Volleyball

Registration for the 2017 Spring Youth Volleyball League is open and the registration deadline is Friday, February 3rd, 2017 

Youth Volleyball

Youth Volleyball Registration Form

Click Here to Register Online 

Registration is currently open for the Spring adult kickball league.  The registration fee is $200 per team and that includes 8 scheduled games with an end of season playoffs for top finishes.  

The deadline to register your team is Friday, February 3.  League games begin on February 17.  Click on the link below to view the adult kickball page.

 

Adult Kickball 

Youth Flag Football

Registration for the Spring 2017 season of Youth Flag Football is open and the deadline to register is Friday February 3rd, 2017.

Youth Flag Football 

Youth Flag Football Registration Form 

Click Here to Register Online

TJ Sports will be providing all sports officials and scorekeepers for the City of Carrollton leagues and tournaments.

If you are interested in becoming an umpire, official or scorekeeper, please contact TJ Sports at
tjsports@swbell.net

  • Saturday 1/21
    8:30 AM
    2 Elliott vs 3 Palacio
    Crosby Court 1  
  • Saturday 1/21
    8:30 AM
    4 Marintez vs 10 Marshall
    Blalack MS  
  • Saturday 1/21
    9:30 AM
    1 McKee vs 3 Reed
    Rosemeade Gym B  
  • Saturday 1/21
    9:30 AM
    2 Ventura vs 3 McGee
    Kent  
  • Saturday 1/21
    9:30 AM
    1 Prunty vs 3 Palacio
    Crosby Court 1  
  • Saturday 1/21
    9:30 AM
    1 Blue vs 8 Francis
    Blalack MS  
  • Saturday 1/21
    10:30 AM
    2 Wise vs 4 Duell
    Rosemeade Gym B  
  • Saturday 1/21
    10:30 AM
    4 Phillips vs 5 Bracket
    Kent  
  • Saturday 1/21
    10:30 AM
    1 Hunt vs 9 Denholm
    Crosby Court 1  
  • Saturday 1/21
    10:30 AM
    1 Adkins vs 3 Isaac
    FB Court 1  
  • Saturday 1/21
    10:30 AM
    2 Small vs 9 Punjani
    Blalack MS  
  • Saturday 1/21
    11:30 AM
    2 Blue vs 6 Davis
    Rosemeade Gym B  
  • Saturday 1/21
    11:30 AM
    6 Rangel vs 7 Garcia
    Kent  
  • Saturday 1/21
    11:30 AM
    2 Moncrief vs 3 Williams
    Crosby Court 1  
  • Saturday 1/21
    11:30 AM
    2 Jones vs 3 Isaac
    FB Court 1  
  • Saturday 1/21
    11:30 AM
    5 Duong vs 7 Bussard
    Blalack MS  
  • Saturday 1/21
    12:30 PM
    3 Heizer vs 5 Towers
    Rosemeade Gym B  
  • Saturday 1/21
    12:30 PM
    1 Bradley vs 3 McGee
    Kent  
  • Saturday 1/21
    12:30 PM
    6 Awad-Baptiste vs 1 Phillips
    Crosby Court 1  
  • Saturday 1/21
    12:30 PM
    4 Chagoya vs 5 Lee
    FB Court 1  
  • Saturday 1/21
    12:30 PM
    3 Geier vs 6 Quintero
    Blalack MS  
  • Saturday 1/21
    2:00 PM
    1 Geier vs 5 Goodwin
    Blalack MS  
  • Saturday 1/21
    2:00 PM
    2 Filloon vs 4 Watson
    FB Court 1  
  • Saturday 1/21
    2:00 PM
    6 Rosa vs 7 Call
    Kent  
  • Saturday 1/21
    2:00 PM
    4 Johnson vs 1 Phillips
    Crosby Court 1  
  • Saturday 1/21
    2:00 PM
    2 Burnett vs 3 Rogers
    Rosemeade Gym B  
  • Saturday 1/21
    3:00 PM
    2 Filloon vs 3 Sandoval
    FB Court 1  
  • Saturday 1/21
    3:00 PM
    2 Morris vs 4 Hunt
    Blalack MS  
  • Saturday 1/21
    3:00 PM
    4 Cruz vs 5 Norton
    Kent  
  • Saturday 1/21
    3:00 PM
    2 Prince vs 3 Isaac
    Crosby Court 1  
  • Saturday 1/21
    3:00 PM
    1 Castro vs 3 Rogers
    Rosemeade Gym B  
  • Saturday 1/21
    4:00 PM
    2 Morris vs 3 Lopez
    Blalack MS  
  • Saturday 1/21
    4:00 PM
    4 Estrada vs 5 Bradley
    Kent  
  • Saturday 1/21
    4:00 PM
    5 Fields 2 vs 3 Isaac
    Crosby Court 1  
  • Saturday 1/21
    4:00 PM
    6 Bradford vs 7 Busch
    FB Court 1  
  • Saturday 1/21
    4:00 PM
    2 Burnett vs 4 Wilson
    Rosemeade Gym B  
  • Saturday 1/21
    5:00 PM
    1 Brandewie vs 4 Marintez
    Crosby Court 1  
  • Saturday 1/21
    5:00 PM
    3 Lopez vs 4 Hunt
    Blalack MS  
  • Saturday 1/21
    5:00 PM
    6 Birmingham vs 8 Curl
    Kent  
  • Saturday 1/21
    5:00 PM
    4 Wilson vs 5 Bryant
    Rosemeade Gym B  
  • Saturday 1/21
    6:00 PM
    1 Landberg vs 5 Jones
    Blalack MS  
  • Saturday 1/21
    6:00 PM
    6 Nguyen vs 7 Rojas
    Rosemeade Gym B  
  • Sunday 1/22
    2:00 PM
    Balls Deep vs Water Boys
    Rosemeade Gym B  
  • Sunday 1/22
    3:00 PM
    Old School Playas vs OKC
    Rosemeade Gym B  
  • Sunday 1/22
    4:00 PM
    Splash Brothers vs Pippen Aint Easy
    Rosemeade Gym B  
  • Sunday 1/22
    5:00 PM
    Live 2 Die vs Show Stoppers
    Rosemeade Gym B  
  • Sunday 1/22
    6:00 PM
    Riverwalk Refugees vs TicketCity Bowl Champs
    Rosemeade Gym B  
  • Sunday 1/22
    6:30 PM
    Ping Pong Balls vs KABAD
    Rosemeade Gym A  
  • Sunday 1/22
    7:00 PM
    Brick Squad vs La Palma
    Rosemeade Gym B  
  • Sunday 1/22
    7:30 PM
    The Radicals vs Blue Flame
    Rosemeade Gym A  
  • Sunday 1/22
    8:00 PM
    Air Ballers vs L.O.B.
    Rosemeade Gym B  
  • Sunday 1/22
    8:30 PM
    Ballaholics vs Elite 8
    Rosemeade Gym A  
  • Monday 1/23
    1:00 PM
    Karl Gu vs Camilla Norder
    Court 1  
  • Monday 1/23
    1:00 PM
    Leal, Juan vs Davis, Pete
    Court 2  
  • Monday 1/23
    1:00 PM
    Wright, Jeremy vs Smith, Nathan
    Court 3  
  • Monday 1/23
    1:00 PM
    Kalluvilayil, Sanjay vs Keith Mandell
    Court 4  
  • Monday 1/23
    6:45 PM
    Malvados vs Blue Star Sports
    Fld #1 (Red)  
  • Monday 1/23
    6:45 PM
    IBC Titans vs POS
    Fld #2 (Blue)  
  • Monday 1/23
    6:45 PM
    Scrubs vs DFW Improved
    Fld #4 (Yellow)  
  • Monday 1/23
    7:45 PM
    NTX Takeover vs Malvados
    Fld #1 (Red)  
  • Monday 1/23
    7:45 PM
    Parking Lot Pimps vs Scrubs
    Fld #2 (Blue)  
  • Monday 1/23
    7:45 PM
    DFW Improved vs IBC Titans
    Fld #4 (Yellow)  
  • Monday 1/23
    8:45 PM
    Blue Star Sports vs LFCC
    Fld #1 (Red)  
  • Monday 1/23
    8:45 PM
    Park Place / TX Thunder vs NTX Takeover
    Fld #2 (Blue)  
  • Monday 1/23
    8:45 PM
    Parking Lot Pimps vs POS
    Fld #4 (Yellow)  
  • Monday 1/23
    9:45 PM
    LFCC vs Park Place / TX Thunder
    Fld #1 (Red)  
    
Get Connected

Get the latest news